
Pozwolenie wodnoprawne.
Pozwolenia wodnoprawne. Pozwolenie wodnoprawne. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Aktach prawnych związanych z korzystaniem z zasobów wody. 2.Co to jest pozwolenie wodnoprawne? 3.Na jakie
Witam serdecznie wszystkich odwiedzających mój blog. Poruszane na mojej stronie tematy są przykładowym zbiorem rekomendacji wynikających ze zdobytego doświadczenia. Mam nadzieje, że znajdziesz tutaj coś interesującego dla siebie.
Ze swojej strony życzę obecnym i przyszłym Inwestorom powodzenia w realizacji ich wymarzonych inwestycji oraz jak najmniej problemów zarówno tych administracyjnych jak i tych występujących bezpośrednio na budowie. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie doradztwa technicznego oraz dokumentacji środowiskowych zachęcam do kontaktu.
Pozwolenia wodnoprawne. Pozwolenie wodnoprawne. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Aktach prawnych związanych z korzystaniem z zasobów wody. 2.Co to jest pozwolenie wodnoprawne? 3.Na jakie
Konstrukcja stalowa – wadliwa Konstrukcja stalowa – wadliwa naprawa. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Przykładzie wadliwej naprawy konstrukcji stalowej. 2.Przykładowych normach do wykonania konstrukcji
Specjaliści Specjaliści ochrony środowiska w procesie realizacji inwestycji. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Przykładowych wymogach prawnych związanych z ochroną środowiska w odniesieniu do realizowanych
Rola Geodety Przykłady pomiarów geodezyjnych Rola geodety przy realizacji obiektu – Przykłady kontrolnych pomiarów geodezyjnych. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Przykładach geodezyjnych pomiarów kontrolnych
Rola geodety przy realizacji obiektu – Wprowadzenie. Rola geodety przy realizacji obiektu – Wprowadzenie. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Podstawowych wymogach Ustawy Prawo Budowlane
Wycinka drzew – inwentaryzacja dendrologiczna. Wycinka drzew – inwentaryzacja dendrologiczna. W tym wpisie przeczytasz o : 1.Podstawowych przepisach prawa związanych z wycinką drzew2.Inwentaryzacji dendrologicznej. 3.Organach
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych informacji związanych z terminem pozwoleń wodnoprawnych. Pierwsza cześć artykułu odwołuje się do wymagań formalno-prawnych dotyczycących omawianego zakresu. Następnie skoncentrowano się na przybliżeniu zagadnienia związanego z operatem wodnoprawnym. Jest on podstawowym dokumentem niezbędnym do ubiegania się o wydanie zgody wodnoprawnej. Artykuł dedykowany jest głównie dla Inwestorów planujących realizację inwestycji w których przewidywane jest korzystanie z zasobów wody.
Artykuł koncentruje się przede wszystkim na przedstawieniu przykładu niewłaściwej naprawy niezgodności powstałej w trakcie montażu konstrukcji stalowej. Niezgodność związana jest z pozostawieniem szczeliny w węźle konstrukcji o wartości przekraczającej wartość dopuszczalną określoną w normie PN-EN 1090-2. Artykuł został wzbogacony dokumentacją fotograficzną wynikającą z doświadczeń własnych autora. Artykuł dedykowany jest w szczególności Inwestorom planującym wybór nadzoru technicznego nad realizowanymi pracami.
Tym razem koncentrujemy się na przybliżeniu roli specjalisty z zakresu ochrony środowiska w procesie planowania oraz realizacji inwestycji. W artykule dokonano charakterystyki podstawowych specjalności przyrodniczych które mogą zostać zaangażowane w procesie inwestycyjnym. Bazując na doświadczeniach własnych, podano rzeczywiste przykłady sytuacji w których uczestniczą specjaliści z zakresu ochrony środowiska. Artykuł dedykowany jest do osób planujących realizację inwestycji budowlanych.
Artykuł jest kontynuacją informacji związanych z rolą uprawnionego geodety w trakcie realizacji inwestycji. Tym razem artykuł koncentruje się na podaniu rzeczywistych przykładów wykonywania czynności geodezyjnych w trakcie realizacji inwestycji. Celem artykułu jest zasygnalizowanie potrzeby oraz korzyści wynikających z prowadzania geodezyjnych pomiarów kontrolnych podczas prowadzenia prac budowlanych.
Artykuł koncentruje się na przedstawieniu roli uprawnionego geodety w procesie realizacji inwestycji widzianej przez pryzmat nadzoru inwestorskiego. Pierwsza cześć artykułu odwołuje się do podstawowych wymagań formalno-prawnych dotyczących omawianego zakresu. W drugiej części artykułu podano przykłady czynności wykonywanych przez uprawnionego geodetę przyporządkowane do różnych etapów realizacji inwestycji.
Artykuł związany jest z drugim filarem działalności naszej firmy jakim jest dział ochrony środowiska. Artykuł koncentruje się na omówieniu podstawowych wymogów prawnych związanych z planowaną wycinką drzew. Przedstawiono informacje w zakresie opracowania ściśle powiązanego z wycinką drzew czyli inwentaryzacji dendrologicznej. Artykuł zakończono wykazem zagadnień rekomendowanych do uwzględnienia przez osoby planujące wycinkę drzew. Artykuł dedykowany jest zarówno do Inwestorów indywidualnych jak i Inwestorów prowadzących działalność gospodarczą.
Artykuł stanowi kontynuację zbioru doświadczeń nabytych z przeglądów technicznych obiektów przemysłowych wykonanych dla Najemcy obiektu. Przedstawiono rzeczywiste przykłady napotkanej w trakcie przeglądów problematyki dla terenów wewnętrznych obiektu. W oparciu o dokumentację fotograficzną wskazano przykłady bardzo istotnych zagadnień mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowania danej przestrzeni. Artykuł dedykowany jest w szczególności Inwestorom planującym wynajmowanie powierzchni przeznaczonej pod działalność gospodarczą.
Artykuł stanowi zbiór doświadczeń z przeglądów technicznych obiektów przemysłowych wykonanych dla Najemcy obiektu. Przedstawiono rzeczywiste przykłady napotkanej w trakcie przeglądów problematyki dla terenów zewnętrznych. Artykuł dedykowany jest w szczególności Inwestorom planującym wynajmowanie powierzchni przeznaczonej pod działalność gospodarczą.
Artykuł powstał na bazie zbioru doświadczeń autora wynikających z przeprowadzonych przeglądów technicznych obiektów w których zastosowano konstrukcje stalowe. Treść artykułu stanowi dokumentacja fotograficzna przedstawiająca napotkane w rzeczywistości uwagi do jakości wykonanych prac montażu konstrukcji stalowych. Artykuł dedykowany jest w szczególności Inwestorom planującym wybór nadzoru technicznego nad realizowanymi pracami.
Artykuł powstał na bazie doświadczenia związanego z nadzorowaniem prac wymiany systemów dokowych w eksploatowanym wiele lat obiekcie. W pierwszej części artykułu podkreślono rangę i znaczenie posiadania dokumentu jakim jest specyfikacja Inwestora dedykowana do zakresu planowanych do realizacji prac oraz zaproponowano zakres zagadnień rekomendowanych do uwzględnienia w specyfikacji Inwestora. Ważną część artykułu stanowią rzeczywiste przykłady napotkanych problemów technicznych w trakcie realizowania prac wymiany systemów dokowych.
Artykuł powstał na bazie zbioru doświadczeń autora wynikających z przeprowadzonych przeglądów technicznych lokali mieszkalnych.
Treść artykułu stanowi dokumentacja fotograficzna przedstawiająca napotkane w rzeczywistości uwagi do jakości wykonanych prac. Artykuł dedykowany jest w szczególności osobom planującym zakup nieruchomości.
Celem artykułu jest podkreślenie wpływu warunków geotechnicznych terenu przeznaczonego pod inwestycje na wszystkie etapy realizacji tej inwestycji. Zagadnienia geotechniczne zostały opisane z perspektywy osoby pełniącej funkcje nadzoru inwestorskiego. Pierwsza cześć artykułu nawiązuje do wymagań prawnych związanych z przygotowaniem dokumentacji geotechnicznych. W drugiej części wpisu przedstawiono przykłady różnorodności napotkanych w rzeczywistych warunków geotechnicznych na realizowanych przez autora obiektach. Artykuł zakończono podsumowaniem mającym na celu przedstawienie korzyści wynikających z uwzględnienia oraz przeprowadzania badań geotechnicznych na etapie projektowania oraz realizacji prac budowlanych.
Bieżący artykuł jest kolejnym z serii artykułów powstałych na bazie doświadczeń własnych autora wynikających z przeprowadzonych przeglądów technicznych. Celem artykułu jest zobrazowanie zakresu zagadnień technicznych mogących się pojawić w trakcie analizy samego obiektu jak i związanej z obiektem dokumentacji technicznej. Artykuł dedykowany jest w szczególności osobom planującym zakup nieruchomości i jest wzbogacony dokumentacją fotograficzną.
Artykuł powstał na bazie doświadczeń własnych autora związanych z nadzorowaniem prac wymiany bram dokowych w eksploatowanym wiele lat obiekcie. Przedstawiono podstawowe informacje z zakresu budowy typowej bramy segmentowej. Następnie wymieniono normy odniesienia dla bram segmentowych oraz wskazano parametry bram uwzględniane przy ich projektowaniu. Artykuł zakończono podsumowaniem w którym zaproponowano zestaw zagadnień rekomendowanych do uwzględnienia przy wyborze bram segmentowych.
Artykuł napisany został na bazie doświadczeń własnych autora który jednocześnie nie jest projektantem konstrukcji stalowych. Dotyczy aspektów projektowych oraz wykonawczych związanych z procesem realizacji inwestycji przy użyciu konstrukcji stalowych. Autor zwraca uwagę na zakres informacji projektowych które są bardzo istotne z punktu widzenia nadzoru inwestorskiego. W drugiej części artykułu skoncentrowano się na przedstawieniu przykładów uwag skierowanych do dokumentacji projektowej przeznaczonej do realizacji. Artykuł został zakończony przedstawieniem przykładowych korzyści wynikających z uwzględnienia nadzoru inwestorskiego na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej danej realizacji.
Artykuł omawia zasady uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Skoncentrowano się w nim na przedstawieniu ogólnych podstaw prawnych oraz procedur związanych z ubieganiem się o DUŚ.
Znaczącą wartość artykułu może stanowić analiza wpływu decyzji środowiskowej na różne etapy realizacji inwestycji jak np.: etap koncepcji, etap projektowy, etap realizacji, etap użytkowania inwestycji. Celem artykułu jest podkreślenie istotności przyjmowanych do realizacji inwestycji założeń z zakresu ochrony środowiska jak również ich wpływ oraz wzajemne powiązanie ze wszystkimi etapami realizacji oraz użytkowania inwestycji.
Artykuł stanowi dopełnienie cyklu artykułów związanych z ogrodzeniami systemowymi przeznaczonymi do wygrodzenia obiektów z przestrzeni publicznie dostępnych. Pierwsza cześć artykułu stanowi analizę wymogów formalno-prawnych oraz technicznych związanych z projektowaniem, produkcją oraz montażem bram i furtek ogrodzeniowych. Następnie skoncentrowano się na przedstawieniu zakresu zagadnień wartych uwzględnienia przed dokonaniem zakupu konkretnego rodzaju produktu. Artykuł wzbogacony jest o kilka przykładowych fotografii z napotkanych w rzeczywistości rozwiązań systemowych.
Artykuł powstał na podstawie doświadczeń własnych autora. Jego celem jest przedstawienie przykładowej problematyki technicznej mogącej się pojawić w nowo realizowanym obiekcie domu jednorodzinnego. Podano pięć rzeczywistych przykładów odstępstw od dokumentacji projektowej. Podane przykłady wzbogacono dokumentacją fotograficzną. Artykuł może stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie dla przyszłego Inwestora przed zakupem nieruchomości bez konsultacji z doświadczonym przedstawicielem technicznym z dziedziny budownictwa.
Artykuł stanowi omówienie kolejnej grupy stosowanych powszechnie systemów ogrodzenia terenu. W pierwszej części artykułu podano podstawowy podział ogrodzeń betonowych wynikający z przyjętej technologii produkcji tego wyrobu. Następnie wymieniono dokumenty jakości które powinny zostać dostarczone Inwestorowi przy zakupie betonowych prefabrykowanych rozwiązań systemowych przeznaczonych do wykonania ogrodzenia. Na podstawie doświadczeń własnych autora przedstawiono przykładową dokumentację fotograficzną obrazującą skutki braku zastosowania instrukcji montażu i użytkowania dedykowanej dla wybranego systemu ogrodzenia.
Artykuł jest kontynuacją informacji o ogrodzeniach systemowych stosowanych do wygrodzenia obiektów z przestrzeni publicznie dostępnych. Tym razem skoncentrowano się na podaniu przykładowych rozwiązań w zakresie ogrodzeń stalowych. Na podstawie doświadczeń własnych autora przedstawiono przykładową dokumentację fotograficzną charakteryzującą główne zagrożenia dla trwałości ogrodzenia stalowego.
Artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych informacji o ogrodzeniach używanych przy realizowaniu inwestycji budowlanych. Pierwsza część artykułu koncentruje się na podaniu wymogów prawnych związanych z realizacją ogrodzenia oraz wymienia podstawowe elementy składowe dla typowego systemowego ogrodzenia. Druga cześć artykułu przedstawia główne typy i rodzaje stosowanych powszechnie ogrodzeń oraz wskazuje jakie aspekty warto rozważyć dokonując wyboru ogrodzenia.
Artykuł koncentruje się na przedstawieniu podstawowych informacji o dokumentacji powykonawczej wykonanej po zrealizowaniu prac budowlanych. Na podstawie doświadczeń własnych autora artykułu podano przykładowe sytuacje w których dokumentacja powykonawcza okazuje się być dokumentem niezbędnym oraz bardzo przydatnym. Zaproponowano przykładowy układ dokumentów rekomendowanych do zawarcia w dokumentacji powykonawczej. W końcowej części artykułu podano przykładowe uwagi do dokumentacji powykonawczej zaobserwowane w trakcie praktyki własnej autora artykułu.
Artykuł omawia rolę nadzoru inwestorskiego w trakcie realizacji inwestycji w trybie przewidzianym przez Ustawę Prawo Budowlane. Zwrócono uwagę na wymogi Ustawy PB obligujące inwestora do ustanowienia nadzoru inwestorskiego oraz podano podstawowe prawa i obowiązki powołanego nadzoru. Zaproponowano zakres zagadnień które warto poddać analizie przed dokonaniem ostatecznego wyboru konkretnego inżyniera na stanowisko inspektora nadzoru inwestorskiego. Wymieniono podstawowe korzyści dla Inwestora wynikające z ustanowienia inspektora nadzoru nad realizowanymi pracami budowlanymi oraz korzyści wynikające z powołania nadzoru inwestorskiego na wczesnym etapie realizacji inwestycji.
O MNIE
Nazywam się Mariusz Kocikowski. Jestem inżynierem budownictwa. W roku 2006 ukończyłem Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. W tym czasie byłem również uczestnikiem programu Socrtes Erasmus w Belgii, gdzie napisałem pracę magisterską.
Pierwsze lata doświadczenia zdobywałem w Szkocji przy budowie obiektów inżynieryjnych i kubaturowych. Następne lata pracy to już doświadczenie zdobywane na terenie naszego kraju przy różnego rodzaju obiektach począwszy od budynków magazynowych a skończywszy na pracy dla dewelopera. Bardzo ciekawym dla mnie doświadczeniem była praca dla firmy zajmującej się budową i bieżącym utrzymywaniem turbin wiatrowych. Uczestniczyłem przy budowie 12 turbin wiatrowych realizowanych z niemieckim Inwestorem.
Ostatnie lata mojego zawodowego doświadczenia to praca na stanowisku inspektora nadzoru inwestorskiego w której wykorzystuję całą zdobytą w różnych obszarach budownictwa wiedzę. Od 2016 roku współtworzę z żoną projekt o nazwie EMKA w którym to łączymy nasze odrębne doświadczenia zdobyte w obszarze budownictwa oraz ochrony środowiska. Uważamy, że tak dobrani specjaliści wzajemnie się uzupełniają co stanowi o sile naszego zespołu i pozwala Nam patrzeć na Inwestycję od etapu jej koncepcji aż po realizacje na placu budowy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do współpracy i do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia.