Pozwolenia wodnoprawne.

Kontakt
EMKA Budownictwo i ochrona środowiska

Pozwolenie wodnoprawne.

W tym wpisie przeczytasz o :

1.Aktach prawnych związanych z korzystaniem z zasobów wody.

2.Co to jest pozwolenie wodnoprawne?

3.Na jakie czynności wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

4.Co to jest szczególne korzystanie z wód?

5.Co to są usługi wodne?

6.Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?

7.Na jakim etapie procesu realizacji inwestycji należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

8.Kto dokonuje kwalifikacji inwestycji do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego?

9.Jaka jest procedura do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

10.Co to jest operat wodnoprawny?

11.Jak długo jest ważne pozwolenie wodnoprawne.?

1.Akty prawne związane z korzystaniem z zasobów wody.

Podstawowym aktem prawnym związanym z wykorzystaniem zasobów wody jest Ustawa Prawo wodne. Ustawa ma na celu uregulowanie zasad:

 – gospodarowania wodami,

 – zarządzania zasobami wodnymi,

– ochrony zasobów wodnych,

– zasad korzystania z wód.

Ustawa Prawo wodne informuje w art.11, że jednym z instrumentów zarządzania zasobami wodnymi są między innymi zgody wodnoprawne.

Natomiast zgoda wodnoprawna jest udzielana poprzez m.in.:

– wydanie pozwolenia wodnoprawnego,

– przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego,

– wydanie oceny wodnoprawnej.

Warto nadmienić, że Ustawa Prawo Wodne wydziela trzy główne rodzaje sposobów korzystania z wód:

-zwykłe,

-powszechne,

-szczególne.

Wymienione powyżej sposoby korzystania z wód zostały opisane szczegółowo w Ustawie Prawo wodne z naciskiem na konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego przy szczególnym sposobie korzystania z wód.

2.Co to jest pozwolenie wodnoprawne.

Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj decyzji administracyjnej którą jesteśmy zobligowani uzyskać przy określonym w Ustawie sposobie korzystania z zasobów wody.  Pozwolenie wodnoprawne jest to jedna z form wyrażenia zgody wodnoprawnej. Inna formą wyrażenia zgodny wodnoprawnej może być np. przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego.

3.Na jakie czynności wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Do najbardziej typowych przykładów kwalifikujących się do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego możemy zaliczyć:

usługi wodne,

szczególne korzystanie z wód,

długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wód podziemnych,

– wykonanie urządzeń wodnych,

– prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych, przepustów,

– zmiana uksztaltowania terenu na gruntach przylegających do wód, mająca wpływ na warunki przepływu wód.

 

Ponadto pozwolenie wodnoprawne jest wymagane również na lokalizowanie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią:

– nowych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,

–  nowych obiektów budowlanych,

– gromadzenie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią ścieków, środków chemicznych a także innych materiałów które mogą zanieczyścić wody oraz prowadzenie na tych obszarach przetwarzania odpadów w szczególności ich składowania.

4.Co to jest szczególne korzystanie z wód?

Zgodnie z Ustawą Prawo Wodne szczególne korzystanie z wód jest to korzystanie z wód wykraczające poza zwykłe oraz powszechne korzystanie z wód. Jako przykład szczególnego korzystania z wód można podać:

– odwadnianie gruntów i upraw,

– użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach,

– wprowadzenie do urządzeń kanalizacji będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego,

wykonywanie na nieruchomości powyżej 3 500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70 procent nieruchomości powierzchni z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nie ujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej,

– wydobywanie z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów,

– rolnicze wykorzystywanie ścieków, jeżeli ich łączna ilość jest większa niż 5m3 na dobę,

– korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w ilości większej niż średniorocznie 5m3 na dobę,

– korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza.

5.Co to są usługi wodne?

Usługi wodne polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres zwykłego, powszechnego oraz szczególnego korzystania z wód.  Do podstawnych przykładów usług wodnych możemy zaliczyć:

– pobór wód podziemnych lub powierzchniowych,

– piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód,

– odbiór i oczyszczanie ścieków,

– wprowadzenie ścieków do wód lub do ziemi, także wprowadzenie ścieków do urządzeń wodnych,

– odprowadzenie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej,

– trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych.

6.Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenia wodnoprawne są wydawane na wniosek zainteresowanego przez właściwe terenowo struktury Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, mogą to być:

– Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich,

– Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich.

7. Na jakim etapie procesu realizacji inwestycji należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

Ustawa Prawo Wodne wymienia wiele wytycznych w tym zakresie. Jednakże z punktu widzenia typowych inwestycji budowlanych należy nadmienić, że pozwolenie wodnoprawne jesteśmy zobligowani uzyskać przed wnioskowaniem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowieniu robót budowlanych – wydawanych na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane.

Dodatkowo wydanie pozwolenia wodnoprawnego lub przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego następuje także przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych oraz zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

8.Kto dokonuje kwalifikacji inwestycji do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego?

Zwyczajowo w trakcie opracowania koncepcji inwestycji Projektant w porozumieniu ze specjalistą ochrony środowiska dobierają zakres koniecznych do wykonania dokumentacji oraz zezwoleń środowiskowych jak np.:

– dokumentacja do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,

– dokumentacja do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego,

– dokumentacja do dokonania zgłoszenia wodnoprawnego.

Następnie specjaliści z zakresu ochrony środowiska opracowują potrzebną dla danej indywidualnej sytuacji dokumentację niezbędną dla realizacji inwestycji.

9.Jaka jest procedura do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Pozwolenie wodnoprawne jest wydawane na wniosek zainteresowanego. Do podstawowych załączników składanych wraz z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego możemy zaliczyć:

– operat wodnoprawny,

– decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (jeżeli jest wymagana),

– wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy,

– ocenę wodnoprawną (jeśli jest wymagana),

– wypisy z rejestru gruntu,

– mapę zasadniczą z zasięgiem oddziaływania.

10.Co to jest operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny jest to podstawowy dokument będący załącznikiem do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Zgodnie z ustawą operat wodnoprawny składa się części opisowej oraz części graficznej.

Każda z wymienionych części operatu powinna posiadać określone w ustawie informacje w zależności od rodzaju zamierzenia, którego dotyczy.  Operat wodnoprawny jest przygotowywany przez specjalistów z zakresu ochrony środowiska posiadających odpowiednie doświadczenie. Bywają sytuacje, że w tworzenie operatu włącza się Projektant instalacji wodnokanalizacyjnych.

Następnie Wnioskodawca kieruje wniosek wraz z przygotowaną dokumentacją do właściwych terenowo oddziałów Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W przeciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku Wnioskodawca jest informowany o toku dalszego postępowania. Z praktyki wynika, że uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego to procedura, która trwa od 2 do 4 miesięcy.

11.Jak długo jest ważne pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenie wodnoprawne jest ważne przez czas w niej określony i zależy od danej indywidulanej sprawy, dlatego należy pamiętać podstawową zasadę to znaczy pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji na czas określony.

Podsumowanie.

Jako specjaliści zajmujący się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska oraz budownictwem uważamy, że podanie jednej uniwersalnej metodologii postępowania w zakresie uzyskania zgody wodnoprawnej nie jest możliwe.

Każda inwestycja to splot różnych indywidulanych danych mających wpływ na zakres opracowywanych dokumentów oraz na rodzaj zgody wodnoprawnej o jaki jesteśmy zobowiązani się ubiegać.

Wobec powyższego rekomendujemy zainteresowanym, aby każdorazowo konsultowali się ze specjalistami zakresu ochrony środowiska oraz Projektantami planowanych obiektów.

Na tym kończę dzisiejszy wpis życząc Inwestorom przeprowadzenia udanych i skutecznych procedur związanych z uzyskaniem zgody wodnoprawnej. Do zobaczenia w następnym wpisie. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie przygotowania operatów wodnoprawnych serdecznie zapraszam do nawiązania kontaktu.

EMKA Budownictwo i ochrona środowiska

Blog