Konstrukcja stalowa – wadliwa
Konstrukcja stalowa – wadliwa naprawa.
W tym wpisie przeczytasz o :
1.Przykładzie wadliwej naprawy konstrukcji stalowej.
2.Przykładowych normach do wykonania konstrukcji stalowych.
3.Przykładowych wytycznych do połączeń śrubowych niesprężanych.
4.Przykładzie poprawnej naprawy niezgodności w połączeniu niesprężanym.
5.Przykładzie zastosowania masy trwale elastycznej do zamaskowania szczeliny w węźle konstrukcji.
6.Podsumowaniu informacji.
1.Przykład wadliwej naprawy konstrukcji stalowej.
W dzisiejszym wpisie zamierzam przedstawić jeden z przykładów nieprawidłowego sposobu naprawy montażu konstrukcji stalowej. Zagadnienie, o którym mowa dotyczy „naprawy” szczelin w węzłach konstrukcji przy użyciu – masy trwale elastycznej np. silikonu.
Tak wykonana „naprawa” na „pierwszy rzut oka” wydaje się być idealna ponieważ blachy węzłowe wyglądają na szczelnie przylegające do siebie zwłaszcza z perspektywy pewnej odległości.
Po głębszej analizie okazuje się, że niezgodność w węźle jednak istnieje tylko została ona „zamaskowana”.
Zagadnienie z którym zetknąłem się osobiście na wizytowanych obiektach zostało również opisane w literaturze branżowej oraz opiniach i ekspertyzach innych inżynierów budownictwa.
Zdobyta praktyka zawodowa pozwala stwierdzić, że Projektanci traktują wskazane zagadnienie jako wadę istotną, wymagającą opracowania oraz przeprowadzenia prawidłowej metodologii naprawczej.
2.Przykładowe normy do wykonania konstrukcji stalowych.
Zasadne staje się przypomnieć, że do produkcji i montażu konstrukcji stalowych obowiązują między innymi normy:
PN-EN 1090-1 – Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. Część 1 : Zasady oceny zgodności elementów konstrukcyjnych. [1]
PN-EN 1090-2 – Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. Część 2 : Wymagania techniczne dotyczące konstrukcji stalowych. [2]
3.Przykładowe wytyczne do połączeń śrubowych niesprężanych.
Dokonując analizy normy PN-EN 1090-2 możemy natchnąć się w punkcie 8.3 na zapisy związane z wymaganiami w zakresie dokręcenia śrub w połączeniach niesprężanych.
Na uwagę zasługują przykładowe zapisy:
– łączone elementy należy dociągać tak aby ściśle do siebie przylegały,
– w celu dopasowania można stosować przekładki,
– spełniając opisane w normie warunki grubości ścianek łączonych elementów można pozostawić szczelinę do 4mm przy brzegach połączenia pod warunkiem, że osiągnięto docisk w środkowej strefie połączenia.
– każde połączenie śrubowe należy doprowadzić przyjemniej do stanu ścisłego docisku.
Kolejną informację odnajdziemy w punkcie 9.6.5.3 normy PN-EN 1090-2, która brzmi „odchyłki konstrukcji i brak dopasowania połączeń można korygować przekładkami regulacyjnymi.”
W punkcie 11.2.3.5 normy PN-EN 1090-2 zatytułowanym (styki dociskowe) możemy przeczytać, że „powierzchnie styków montażowych, w których wymagany jest pełny docisk, powinny być dopasowane zgodnie z Tablicą B.19”. Wskazana tablica dopuszcza tolerancję montażu do 0,5mm na obszarze 2/3 powierzchni styku a lokalnie do 1mm. Z mojej praktyki wynika, że Projektanci zwyczajowo akceptują dokładność wykonania połączenia do 0,5mm.
Kolejną informacją zapisaną w puncie 11.2.3.5 normy PN-EN 1090-2 jest to, że „jeżeli po wstępnym dokręceniu śrub szczeliny w stykach przekraczają określone tolerancje, można stosować przekładki redukujące wielkość szczelin do wartości dopuszczalnych”
Na uwagę zasługuje zapis punktu 11.2.1 normy PN-EN 1090-2 mówiący o tym, że „w niektórych przypadkach można zaakceptować odchyłki przekraczające tolerancje podstawowe, o ile ponowne obliczenia projektowe, w których w sposób jawny uwzględniono nadmiarową cześć odchyłki, nie wykazały naruszenia kryteriów nośności. W przeciwnym razie niezgodności te należy skorygować.”
Wobec zapisów wskazanych powyżej należy przypuszczać, że Wykonawcy montażu konstrukcji stalowych dysponują informacjami o sposobie postępowania z niezgodnościami dostrzeżonymi na budowie w toku prowadzonych prac. Niestety zdarza się, że wskazane przez normę wytyczne nie są respektowane na etapie montażu konstrukcji. Przykłady napotkanych w rzeczywistości niezgodności możesz odnaleźć we wpisie (Konstrukcje stalowe).
4.Przykład poprawnej naprawy niezgodności w połączeniu niesprężanym.
Przykład wykonania (poprawnej) korekty niezgodności występującej w węźle konstrukcji przy użyciu dedykowanych do tego celu przekładek opisanych w normie PN-EN 1090-2 został przedstawiony na fotografii nr1.
5.Przykład zastosowania masy trwale elastycznej do zamaskowania szczeliny w węźle konstrukcji.
Przykład występowania niezgodności w węźle konstrukcji przedstawiono na fotografii nr02 oraz nr2a. Stwierdzono obecność szczeliny o wartości około 5mm.
Przykład „naprawy” szczeliny w węźle przy użyciu masy trwale elastycznej typu silikon przedstawiono na fotografii nr 3,4,5,6.
6.Podsumowaniu informacji.
Z mojej praktyki wynika, że obecność szczelin w węzłach konstrukcji stalowej jest zagadnieniem istotnym dla Projektantów i większości przypadków wymagają oni korekty wykazanych niezgodności do wartości akceptowalnych przez normę PN-EN 1090-2.
Warto mieć na uwadze, że łatwiej wprowadzać korekty na etapie montażu poszczególnych elementów konstrukcji niż po zakończeniu wszystkich prac.
Zapewne ogromne znaczenie ogrywa tutaj świadomość i doświadczenie Wykonawcy oraz bieżąca kontrola geodezyjna prowadzonego montażu. Zdarzają się sytuacje, że wprowadzenie nadmiernych odchyłek na etapie posadowienia elementu ( np. niewłaściwe posadowienie podstawy słupa) spowoduje problemy z dopasowaniem blach węzłowych głowicy słupa z blachami węzłowymi belek.
O przykładowych pomiarach kontrolnych wykonywanych na placu budowy przeczytasz tutaj (link – Przykłady kontrolnych pomiarów geodezyjnych)
Wykonanie „maskowania szczeliny” bez jej fizycznej eliminacji nie rozwiązuje problemu i nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa konstrukcji oraz wymaganej normą jakości prac.
Warto również zwrócić uwagę, że zapewnienie niezależnych od Wykonawców kontroli prowadzonych prac przez inżynierów budownictwa pomaga wyeliminować stosowanie wątpliwej jakości praktyk i działa przede wszystkim z korzyścią dla Inwestora.
Na tym kończę dzisiejszy wpis życząc Inwestorom długiego i bezproblemowego użytkowania obiektów budowlanych . Do zobaczenia w następnym wpisie. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresach ( wsparcia technicznego ) oraz ( dokumentacji środowiskowych) zapraszam do kontaktu.
- 609-134-507 , 696-369-605
- biuro@emka-pt.pl
- Filtrowa 26 97-300 Piotrków tryb