

Rola geodety przy realizacji obiektu – Wprowadzenie.


Rola geodety przy realizacji obiektu – Wprowadzenie.
W tym wpisie przeczytasz o :
1.Podstawowych wymogach Ustawy Prawo Budowlane w zakresie obsługi geodezyjnej. inwestycji.
2.Przykładowych czynnościach wykonywanych przez geodetę w trakcie różnych etapów realizowania inwestycji.
W dzisiejszym wpisie zamierzam przekazać kilka słów na temat roli uprawnionego geodety w trakcie procesu realizacji inwestycji ale widzianej z perspektywy nadzoru inwestorskiego. Moim daniem geodeta podobnie jak geotechnik to specjalista który odgrywa bardzo istotną rolę na każdym etapie realizacji inwestycji i pomaga nadzorowi inwestorskiemu sprawować kontrole nad prawidłowością realizowanych prac.
Jednakże zanim przejdziemy do wskazania konkretnych przykładów prac geodezyjnych wykonywanych w trakcie procesu realizacji inwestycji warto zasygnalizować kilka zapisów znajdujących się w Ustawie Prawo Budowlane [1] w zakresie obsługi geodezyjnej procesu inwestycyjnego:
1.Podstawowych wymogach Ustawy Prawo Budowlane w zakresie obsługi geodezyjnej. inwestycji.przepisy prawa związane z wycinką drzew.
1.1 W Rozdziale 1 Ustawy [1] Art.3. widnieje definicja dokumentacji powykonawczej –„należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi”
Z powyższego zapisu wynika konieczność umieszczenia w dokumentacji powykonawczej obiektu opracowania w postaci inwentaryzacji geodezyjnej. Takie opracowanie wykonywane jest przez uprawnionego geodetę.
1.2 W Rozdziale 3 Ustawy [1] Art.22. widnieje informacja, że jednym z podstawowych obowiązków Kierownika Budowy jest zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu.
1.3 W tym samym rozdziale warto też zwrócić uwagę na zapis Art.27a. w postaci „w trakcie projektowania i budowy obiektu budowlanego wykonanie czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa przez osobę odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii zapewnia:
Inwestor – w zakresie opracowania mapy do celów projektowych na potrzeby wykonania projektu budowlanego.
Kierownik budowy, a jeżeli nie został ustanowiony – inwestor – w zakresie pozostałych czynności geodezyjnych wykonywanych w trakcie budowy obiektu budowlanego, w szczególności dotyczących wytyczenia obiektu budowlanego w terenie, wykonywania pomiarów kontrolnych oraz pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektu budowlanego”
Zapis przytoczony w punkcie 1.2 oraz 1.3 wprost informuje o konieczności zapewnienia uprawnionego geodety na etapie sporządzania projektu budowlanego oraz na etapie realizacji obiektu w terenie.
1.4 W Rozdziale 5 ustawy [1] Art.43 odnajdziemy informację wskazującą, że geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po wybudowaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej podlegają obiekty wyszczególnione w ustawie [1]
1.5 W Rozdziale 5c Ustawy [1] Art.57. widnieje zapis: „Do zawiadomieniu o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć między innymi dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.
Z zapisów przedstawionych punkcie 1.5 wynika konieczność uwzględnienia dokumentacji geodezyjnej przy procedurze zawiadomienia o zakończeniu budowy lub udzieleniu pozwolenia na użytkowania.
1.5 W rozdziale 5a ustawy [1] Art. 47e. widnieje informacja, że wśród osób upoważnionych do dokonania wpisu w dzienniku budowy jest geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa.
1.6 Warto również wspomnieć, że w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przeznaczono Rozdział 4 wskazanego Rozporządzenia na przedstawienie wytycznych dla pomiarów wykonanych dla potrzeb procesu budowlanego.
2.Przykładowe czynności wykonywane przez geodetę w trakcie różnych etapów realizowania inwestycji.
Będąc przedstawicielem nadzoru inwestorskiego zamierzam skoncentrować się na podaniu kilku przykładów prowadzonych prac geodezyjnych przyporządkowanych do różnych etapów realizacji inwestycji.
Etap planowania inwestycji.
Na etapie planowania inwestycji dochodzi o czynności geodezyjnych mających na celu dopasowanie wymogów prawnych do planowanej inwestycji np. ( przeprowadzenie procedury podziału nieruchomości lub procedury wznowienie znaków granicznych )
Etap projektowania inwestycji.
Do tego etapu można zaliczyć przygotowanie mapy do celów projektowych. Dodatkowo warto przypomnieć, że w sytuacji gdy dochodzi do przebudowy, rozbudowy, zmiany sposobu użytkowania istniejącego obiektu budowlanego przepisy Prawa wymagają opracowania ekspertyzy technicznej istniejącego obiektu budowlanego. W takiej sytuacji geodezyjne pomiary kontrolne całego obiektu lub fragmentów konstrukcji obiektu mogą okazać się być niezbędne do przeprowadzenia oceny stanu technicznego istniejącej konstrukcji.
Fotografia Nr 00 przedstawia konstrukcję istniejącego obiektu która została poddana przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania. Na etapie projektowania została wykonana ekspertyza techniczna której element stanowiły pomiary geodezyjne konstrukcji.

Etap realizacji inwestycji.
Na etapie realizacji inwestycji prace geodezyjne polegają przede wszystkim na wytyczeniu obiektu w terenie lub na monitorowaniu odchyłek geometrycznych montowanych elementów konstrukcji. Czasami zalecane jest wykonywanie cyklicznych geodezyjnych pomiarów kontrolnych obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanej inwestycji. Wskazana sytuacja ma miejsce np.: przy realizowaniu obiektów w ścisłej zabudowie w centrach miast.
Fotografia nr 1 przedstawia realizowanie robót fundamentowych obiektu na podstawie tyczenia geodezyjnego obiektu w terenie.

Fotografia nr 2 przedstawia przykład wykonywania robót palowych w technologii DSM na podstawie geodezyjnego tyczenia lokalizacji poszczególnych pali.

Końcowym etapem realizacji inwestycji jest oddanie obiektu do użytkowania. Na tym etapie uprawniony geodeta przygotowuje dokumentację geodezyjną oraz inwentaryzuje wykonane przedsięwzięcie. Opracowana dokumentacja geodezyjna jest załącznikiem do wniosku zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Etap eksploatacji obiektu.
Czasami dochodzi do sytuacji, że Projektanci zalecają w dokumentacji projektowej wykonywanie przez określony czas geodezyjnych pomiarów kontrolnych po zrealizowaniu inwestycji. Spotkałem się z taką sytuacją przy budowie turbiny elektrowni wiatrowej zlokalizowanej w obszarze zasypanej kopalni odkrywkowej. Pomiary kontrolne miały na celu monitorowanie równomierności osiadania wykonanego fundamentu obciążonego wieżą turbiny oraz warunkami atmosferycznymi.
Fotografia numer 3,4,5 przedstawia etapy montażu turbiny elektrowni wiatrowej. Po wykonanym montażu zaistniała konieczność geodezyjnego monitorowania osiadania fundamentu turbiny przez określony przez Projektanta czas.
Innym przykładem kontrolnych pomiarów geodezyjnych wykonywanych w trakcie eksploatacji obiektu są pomiary konstrukcji lub fragmentów konstrukcji które ulegają odkształceniom co objawia się deformacją elementów lub zarysowaniami. W takiej sytuacji jednym ze sposobów określenia istniejącego stanu są pomiary geodezyjne które dają Projektantowi wiele cennych informacji przyczyniających się do określenia metodologii naprawczej w rozpatrywanej sytuacji.
Podsumowując:
Na podstawie przytoczonych powyżej przykładów można stwierdzić, że Geodeta jest bardzo istotną postacią i to we wszystkich etapach realizowanej inwestycji począwszy od podziału działki na potrzeby budowy a skończywszy na inwentaryzacji powykonawczej zrealizowanego zamierzenia.
Nie można też zapomnieć o istotności i wadze geodezyjnych pomiarów kontrolnych które czasami są konieczne do wykonania w trakcie eksploatacji obiektu np. na potrzeby rozbudowy/przebudowy czy zmiany sposobu użytkowania istniejącego obiektu lub ze względu na pojawiające się usterki i deformacje konstrukcji.
Dla nadzoru inwestorskiego rola geodety jest nieoceniona przede wszystkim na etapie realizacji inwestycji ponieważ geodeta określając rzeczywiste położenie wykonanych elementów przyczynia się do określenia rzeczywistych odchyłek geometrycznych elementów konstrukcji.
Konieczność zachowania odchyłek geometrycznych na nieprzekraczalnym poziomie wynika z dedykowanych dla danej technologii robót norm i może być związana z bezpieczeństwem konstrukcji. W związku z powyższym z punktu widzenia inspektora nadzoru niezwykle ważna jest możliwość monitorowania ale też i dokumentowania zgodności realizowanych prac z obowiązującymi wytycznymi.
W sytuacji gdy geodezyjne pomiary kontrolne wykazują przekroczenie dopuszczalnych odchyłek geometrycznych nadzór inwestorski ma możliwość domagania się stanowiska Projektanta obiektu aby określił wpływ wprowadzonej niezgodności na bezpieczeństwo konstrukcji. W sytuacjach uzasadnionych opracowywana jest metodologia naprawcza.
Opisane powyżej czynności mają na celu monitorowanie procesu realizacji inwestycji w celu wyeliminowania potencjalnie niebezpiecznego stanu konstrukcji. Z tego powodu należy rekomendować aby prace geodezyjne wykonywane na budowie nie były przedmiotem „optymalizacji” kosztów budowy.
Przykłady geodezyjnego monitorowania przebiegu prac budowlanych zostaną podane w kolejnym wpisie.
Na tym kończę dzisiejszy wpis życząc Inwestorom długiego i bezproblemowego użytkowania obiektów budowlanych . Do zobaczenia w następnym wpisie. Osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresach ( wsparcia technicznego ) oraz ( dokumentacji środowiskowych) zapraszam do kontaktu.
