Przegląd techniczny dla Najemcy obiektu przemysłowego – tereny zewnętrzne.
Przegląd techniczny dla Najemcy obiektu przemysłowego – tereny zewnętrzne.
W tym wpisie przeczytasz o :
1.Przykładach zagadnień rekomendowanych do uwzględnienia przez Wyjmującego przed przystąpieniem do wynajmu powierzchni.
2.Przykładach napotkanej problematyki dla terenów zewnętrznych wynajmowanego obiektu.
Dzisiejszy wpis poświęcę przeglądowi technicznemu pewnego obiektu przemysłowego który został przeprowadzony dla Najemcy tego obiektu.
Doświadczenie wyniesione z wykonanej usługi sugeruje aby zarekomendować przyszłym Najemcom obiektów kilka wskazówek do analizy.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na podstawowe aspekty natury formalno-prawnej wynikających z umowy najmu.
Ponieważ nie jestem specjalistą z zakresu przepisów prawa nie będę poruszał kwestii obejmujących zasady tworzenia umowy. Skoncentruje się na podaniu przykładów napotkanej problematyki z zakresu technicznego.
1.Przykładach zagadnień rekomendowanych do uwzględnienia przez Wyjmującego przed przystąpieniem do wynajmu powierzchni.
W mojej ocenie już na samym wstępie zasadne jest podjąć decyzję czy Najemca jest zainteresowany przeprowadzeniem kontroli obiektu przez niezależnego specjalistę lub zespół specjalistów branżowych. Jeżeli tak to Wynajmujący powinien to uzgodnić z Właścicielem obiektu oraz uzgodnić tok postępowania w przedmiotowym zakresie ( np. sposób zgłaszania uwag, zakres zgłaszanych uwag, zasady usuwania wskazanych w protokole usterek).
Ważne jest również uzgodnienie zakresu dokumentacji technicznej do której będzie miał dostęp Najemca oraz uzgodnić czy Najemca będzie mógł zgłaszać uwagi do udostępnionej dokumentacji.
Należy uzgodnić jaki wykaz dokumentacji dodatkowej zostanie przekazany Najemcy ( np. instrukcja użytkowania obiektu, świadectwo charakterystyki energetycznej obiektu i tym podobne )
Bardzo istotną a nawet kluczową rolę odgrywa specyfikacja Najemcy. Dokument ten będzie stanowił punkt odniesienia dla większości rozpatrywanych zagadnień. Z tego też powodu im dokładniejszy i bardziej szczegółowy jest to dokument tym łatwiejsza staje się procedura odbioru najmowanej powierzchni.
Wszystkie wyżej wymienione zakresy umożliwiają przedstawicielom Najemcy egzekwowanie uzgodnionych na etapie podpisania umowy wytycznych na odbiorach przejściowych lub odbiorze końcowym.
Decyzję o tym czy Najemca chce dokonać przeglądu najmowanej powierzchni oraz dokumentować aktualny stan techniczny najmowanej powierzchni podejmuje Najemca.
2.Przykłady napotkanej problematyki dla terenów zewnętrznych wynajmowanego obiektu.
Poniżej przedstawione zostaną przykłady napotkanej problematyki dla terenów zewnętrznych wynajmowanego obiektu.
Przykład nr1.
Fotografia nr 1 przedstawia uszkodzenia mechaniczne wykonanych obróbek blacharskich oraz zabrudzenia obróbki blacharskiej.
Przykład nr2
Fotografia nr 2 przedstawia ślady korozji na obróbce blacharskiej parapetowej.
Przykład nr3
Fotografia nr 3 przedstawia pianę montażową widoczną w szczelinie progu drzwi zewnętrznych. Wskazany detal powinien zostać wykonany zgodnie z instrukcją montażu producenta drzwi ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wnikaniu wody opadowej do wnętrza obiektu.
Przykład nr4
Fotografia nr 4 przedstawia mocowanie barierki do muru żelbetowego. Połączenie jest wykonane bez zastosowania systemowych podkładek grzebieniowych eliminujących szczelinę oraz nierówności w połączeniu. Zagadnieniem wartym uwagi jest również sposób zabezpieczenia połączenia przed wnikaniem wody opadowej pod blachę słupka stalowego.
Przykład nr5
Fotografia nr 5 przedstawia obecność stwardniałego betonu na konstrukcji rampy dokowej (widok od spodu rampy). Powyższe może spowodować trudności przy pracy rampy oraz może mieć negatywny wpływ na powłokę malarską rampy. Z pewnością nie jest to stan techniczny przewidziany przez Producenta systemów dokowych.
Przykład nr6
Fotografia nr 6 przedstawia szczelinę przy osadzeniu rampy dokowej w którą wnika woda opadowa. Pozostawiona pod powierzchnią elementu stalowego wilgoć będzie negatywnie wpływać na powłokę antykorozyjną elementu stalowego.
Przykład nr7
Fotografia nr 7 przedstawia przymocowanie barierki do górnej powierzchni krawężnika drogowego. Jak widać na przedstawionym zdjęciu wykonane mocowanie jest wątpliwej jakości. Już na etapie przeglądu odbiorowego widać wykruszenia betonu przy łącznikach mechanicznych.
Przykład nr8
Fotografia nr 8 przedstawia brak usunięcia folii ochronnej z paneli elewacyjnych. Pozostawienie folii ochronnej na elewacji przez dłuższy czas może skutkować powstaniem przebarwień elewacji oraz trudnością w estetycznym usunięciu folii z elewacji.
Przykład nr9
Fotografia nr 9 przedstawia brak zachowania szczelności pomiędzy konstrukcją uszczelnienia dokowego a elewacją budynku. Powyższe będzie skutkować wnikaniem wody opadowej pod uszczelnienie i zaciekami na rampę dokową.
Przykład nr10
Fotografia nr 10 przedstawia wykonanie połączenia parapetu zewnętrznego z ramą okna. Niestety nie zastosowano rozwiązania polegającego na prowadzeniu parapetu do specjalnie przygotowanej szczeliny pod ramą okna. Połączenie wykonane jak na zdjęciu jest narażone na wnikanie wody opadowej w powstałą pomiędzy ramę okna a parapet szczelinę i może powodować zawilgocenie przegrody.
Przykład nr11
Fotografia nr 11 przedstawia wykonanie zadaszenia zewnętrznego. Nie udokumentowano faktu, że zastosowana płyta z poliwęglanu jest oryginalnym elementem systemu zadaszenia zewnętrznego przewidzianym przez Producenta. Należy mieć na uwadze, że stosowane wyroby powinny posiadać znak CE lub B które to potwierdzają bezpieczeństwo oraz wymaganą jakość zastosowanych materiałów.
Przykład nr12
Fotografia nr 12 przedstawia połączenie chodnika z elewacją budynku. Można dostrzec pozostawione w szczelinach śmieci oraz zaniżenia ułożonej kostki brukowej.
Przykład nr13
Fotografia nr 13 przedstawia jakość montażu systemowego ogrodzenia panelowego. Można zadać wiele pytań związanych z poprawnością i stabilnością montażu ogrodzenia oraz o sposób zabezpieczenia skarpy przed dalszą destrukcją. Dla użytkownika ogrodzonego terenu oprócz stabilności wykonanego ogrodzenia zapewne ważny będzie również aspekt dostępności do wygrodzonego terenu. Jak widać na załączonym zdjęciu pod podwaliną żelbetową znajduje się pusta przestrzeń umożliwiająca dostęp do wygrodzonego terenu.
Podsumowując podane powyżej przykłady wykonanych prac można wysnuć wniosek iż nie zawsze Wykonawca prac budowlanych dokłada staranności aby przekazać Inwestorowi bądź Najemcy wykonane prace w dobrej jakości.
Do oceny Inwestora bądź Najemcy pozostaje czy jakość wykonanych prac jest ważnym elementem procesu realizacji inwestycji oraz czy zasadne jest dokładać wysiłku aby wyegzekwować należyte wykonanie prac od Wykonawcy.
Doświadczenie wskazuje, że niektórzy Inwestorzy bądź Najemcy traktują zakres estetyki obiektu jako swego rodzaju wizytówkę i przykładają znaczną uwagę do tego jak jest postrzegany teren prowadzonej przez nich działalności. Warto jednak pamiętać aby już od samego początku podkreślać jakość wykonania prac jako ważny i istotny element w rozmowach z Wykonawcą lub Właścicielem obiektu.
Na tym kończę dzisiejszy wpis życząc Inwestorom długiego i bezproblemowego użytkowania obiektów budowlanych . Zapraszam osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy z zakresu doradztwa technicznego oraz dokumentacji środowiskowych do kontaktu.
- 609-134-507 , 696-369-605
- biuro@emka-pt.pl
- Filtrowa 26 97-300 Piotrków tryb