Usterki budowlane z przeglądów technicznych mieszkań

Kontakt
EMKA Budownictwo i ochrona środowiska

Usterki budowlane z przeglądów technicznych mieszkań.

W tym wpisie przeczytasz o :

1.Przykładach usterek budowlanych mogących wystąpić w trakcie przeglądu lokalu mieszkalnego.

W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka moim zdaniem ciekawych zdjęć z przeglądów technicznych mieszkań.  Podane przykłady mogą stanowić pewne wskazówki dla osób planujących zakup nieruchomości.

Jako doradca  techniczny Inwestora zalecam, aby jak najwięcej szczegółów ( zarówno prawnych jak i budowlanych ) planowanej transakcji  zostało uzgodnione ze sprzedającym na piśmie przed zrealizowaniem transakcji.  Moja praktyka wskazuje, że nawet najbardziej oczywiste z punktu widzenia Inwestora zagadnienia nie są takie oczywiste dla sprzedającego. Powyższe może budzić  rozczarowania na etapie odbioru zakupionej nieruchomości.

1.Przykłady usterek budowlanych mogących wystąpić w trakcie przeglądu lokalu mieszkalnego.

Na zdjęciach (Fot 1 ,2)  przedstawiono stan przygotowania lokalu do odbioru. Instalacje oraz posadzki zostały  zabrudzone tynkiem podczas prac budowlanych i nie usunięto zabrudzeń po zakończeniu prac. Odebranie lokalu w takim stanie może wiązać się  z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów na przygotowanie powierzchni do dalszych prac wykończeniowych.

Na zdjęciach (Fot nr3,4,5) przestawiono stan zabrudzenia stolarki okiennej przygotowanego do przeglądu lokalu. Pojawia się uzasadniona wątpliwość jak dokonać obiektywnej oceny uszkodzeń mechanicznych stolarki drzwiowej i okiennej.

Na zdjęciu (Fot nr6) przedstawiono nierówność ułożonej kostki brukowej na tarasie przyległym do mieszkania. Przekroczenie wartości dopuszczalnych odchyłek dla wykonanych powierzchni oprócz walorów estetycznych może się wiązać z ryzykiem potknięcia podczas użytkowania tak przygotowanych powierzchni.

Na zdjęciach (Fot nr7,8) przedstawiono zabrudzenia zaprawą cementową ram okiennych oraz uszkodzenia mechaniczne ramy (zarysowania). Brak zaślepek systemowych.

Doczyszczenie ram okien z zabrudzeń wynikających z etapu budowy może wiązać się z dużymi nakładami pracy a wyniki nie zawsze są zadowalające.  

Na zdjęciu (Fot nr9) przedstawiono kolizję dwóch instalacji. (Stan na dzień umówionego przeglądu).  Należy nadmienić, że przepisy techniczne regulują minimalne odległości pomiędzy instalacjami.  

Na zdjęciu (Fot nr10) przedstawiono systemowe prefabrykowane nadproże w otworze wejściowym do mieszkania które zostało ucięte w jego dolnej części. Należy podkreślić, że wycięcie fragmentu systemowego naproża powoduje osłabienie tego elementu.

Na zdjęciu (Fot nr11) przedstawiono puste przestrzenie przy pręcie zbrojeniowym w nadprożu. Przedstawiony sposób wykonania prac jest traktowany jako usterka i świadczy o braku dbałości wykonawcy podczas prowadzenia prac budowlanych.

Na zdjęciu (Fot nr12)  przedstawiono przykład braku ciągłości izolacji taśmy systemowej wtopionej w izolacje pod płytkową. Brak ciągłości izolacji powoduje wnikanie wody wewnątrz przegrody  co przedkłada się na powstawanie zawilgocenia przegrody a z czasem destrukcje elementu.

Na zdjęciu (Fot nr13)  przedstawiono wykonanie otworu drzwiowego bez węgarka co powoduje, że nie zastosujemy typowej ościeżnicy opaskowej przy drzwiach.

Poproszono Sprzedającego mieszkanie o udokumentowanie, że przedstawione na zdjęciu (Fot nr14) systemowe nadproże zostało wbudowane zgodnie z kartą techniczną producenta tego nadproża.  Niestety Sprzedający  nie potrafił udokumentować prawidłowości wykonania prac w tym zakresie.  Nie stosowanie się do kart technicznych wbudowywanych wyrobów może być przyczyną powstawania usterek.

Na zdjęciu (Fot nr15)  przedstawiono typowy przykład zacieku wodą opadową przy szachcie wentylacyjnym. W celu bezawaryjnego użytkowania lokalu wszelkie przyczyny   powstałego zawilgocenia przegród powinny zostać wyeliminowane.

Na zdjęciu (Fot nr16) przedstawiono niedostatecznie zatopiony systemowy narożnik w tynku. Powyższe traktowane jest jako wada i może powodować ślady rdzy  na powierzchni tynku.

Na zdjęciu (Fot nr17) przedstawiono przykładowe przekroczenie odchyłki dla kąta w pomieszczeniu. Zagadnienie dokładności kątów nabiera szczególnego znaczenia  w łazienkach , kuchniach oraz korytarzach z wnękami na szafy.

Na zdjęciu (Fot nr 18) przedstawiono spękanie podkładu podłogowego. Zaleca się aby podkłady podłogowe zostały dylatowane w sposób zaplanowany według wytycznych warunków technicznych lub według wytycznych producentów danego typu podkładu podłogowego.

Na zdjęciu (Fot nr19) przedstawiono wykonanie uszczelnienia na połączeniu okładziny elewacji z  prowadnicą rolety okna przy pomocy nieelastycznej zaprawy cementowej. Powyższe skutkuje odpadaniem i kruszeniem się wykonanego styku już na etapie odbioru mieszkania.

Na tym zakończę dzisiejszy wpis i życzę obecnym i przyszłym Inwestorom udanych i trafnych transakcji a osoby zainteresowane nawiązaniem współpracy w zakresie doradztwa technicznego oraz dokumentacji środowiskowych zachęcam do kontaktu.

EMKA Budownictwo i ochrona środowiska

Obserwuj Nas na