Budownictwo

Oferujemy usługi w zakresie
- Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego.
- Wykonywanie przeglądów technicznych obiektów budowlanych, wynikających z Ustawy Prawo Budowlane.
- Wykonywanie przeglądów lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, domów jednorodzinnych w celu technicznego wsparcia Inwestora podczas zakupu nieruchomości.
- Konsultacje online.
- Wykonywanie na życzenie Inwestora odbiorów cząstkowych robót budowlanych podczas przeprowadzanych prac remontowych nieruchomości.


Inspektor nadzoru inwestorskiego
Ustawa Prawo budowlane (z dnia 7 lipca 1994 r.) narzuca na Inwestora pewne obowiązki podczas realizacji inwestycji. Obowiązki te wymieniono w art. 18 ustawy P.b. Do najważniejszych z nich należą:
- opracowanie projektu budowlanego i stosownie do potrzeb, innych projektów,
- objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy
- opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- wykonania i odbioru robót budowlanych,
- w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
O tym, czy Inwestor jest zobowiązany do powołania inspektora nadzoru inwestorskiego Inwestor jest informowany w Decyzji pozwolenia na budowę, którą wydaje właściwy organ. Dokładną informację w tym zakresie można znaleźć w art. 19 P.b, który brzmi: „Właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.”.
Przedstawione powyżej informacje mogą wywołać u Inwestora uczucie przymusu zrealizowania kolejnego obowiązku. Chcielibyśmy jednak podkreślić fakt, że nadzór inwestorski jest to bardzo ważna i niezmiernie przydatna Inwestorowi funkcja w procesie realizowania inwestycji. Ma ona przede wszystkim pomóc mu w realizacji inwestycji oraz być wsparciem w kontaktach z Generalnym Wykonawcą i Projektantem. Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 24 P.b łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest dopuszczalne. Tak ułożona struktura zapewnić ma możliwość niezależnej weryfikacji poprawności procesu budowy przez osobę oddelegowaną z ramienia Inwestora.
Podstawowe obowiązki nadzoru inwestorskiego zawarte są w art. 25 P.b i należy tutaj wymienić, iż jest to:
- reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
- sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10; (czyli takich które posiadają aktualne i zgodne z prawem dokumenty umożliwiające obrót i stosowanie wyrobów w budownictwie).
- sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
- potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.
Z analizy przytoczonych powyżej zapisów jasno wynika, że nadzór inwestorski przejmuje od inwestora obowiązki związane z kontrolą zgodności realizacji inwestycji z projektem i pozwoleniem na budowę, sprawdzaniem jakości wykonywanych robót oraz odbiorami robót budowlanych. Poza obowiązkami wymienionymi w art. 25 P.b, praktyka pokazuje, że doświadczony nadzór inwestorski analizując dokumentację techniczną, często kieruje do Projektanta dodatkowe pytania o zagadnienia, które nie są szczegółowo opisane w projekcie, a które mogą mieć wpływ na jakość realizowanej inwestycji. W związku z powyższym uważamy, że dobrze wybrany nadzór inwestorski przekłada się na wzrost komfortu odczuwanego przez Inwestora podczas realizowania inwestycji oraz na zapewnienie Inwestorowi większej ilości wolnego czasu, który to może zostać przeznaczony przez Inwestora na realizację innych zadań.
Wykonywanie przeglądów technicznych obiektów budowlanych wynikających z Ustawy Prawo budowlane
Ustawa P.b w rozdziale 6 zatytułowanym „Utrzymywanie obiektów budowlanych” obliguje właściciela lub zarządcę nieruchomości, aby „zapewnić, dochowując wszelkiej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu”. Zakres czynności jakie temu służą są dokładnie opisane w dalszej części rozdziału 6 P.b.
Chcielibyśmy podkreślić, iż rzetelnie wykonany przegląd techniczny jest bogatym i cennym źródłem informacji dla właściciela nieruchomości. Pozwala on wychwycić zużyte elementy nieruchomości, a w sytuacjach ekstremalnych pozwala wyeliminować lub w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wyrządzenia krzywdy osobom korzystającym z nieruchomości lub osobom postronnym. Przykładem takiej usterki może być np. odspajający się fragment elewacji budynku. Brak wiedzy Właściciela o takiej usterce, a co za tym idzie brak naprawy tego elementu, może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia i być przyczyną wypadku. Jednak w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości wykonuje przeglądy obiektu regularnie to na bieżąco dowiaduje się o potencjalnych zagrożeniach związanych z jego nieruchomością, zyskuje czas na podjęcie środków naprawczych i unikając konsekwencji za potencjalnie mogące wystąpić szkody.
Kolejną korzyścią regularnego wykonywania przeglądu technicznego obiektu budowlanego jest możliwość wczesnego wykrycia usterki, czyli w fazie najmniej kosztownej do naprawy. W większości przypadków brak reakcji na wczesne oznaki uszkodzenia elementu skutkuje poniesieniem znacznie większych kosztów w przyszłości.
Wykonując przeglądy techniczne nieruchomości winno się zwrócić uwagę, czy oprócz kontroli wynikających z Ustawy Prawo Budowlane oraz przepisów techniczno-budowlanych wykonywane są również:
- Kontrole wynikające z przepisów przeciwpożarowych.
- Kontrole wynikające z przepisów o dozorze technicznym (jeśli dotyczy obiektu)
- Kontrole wynikające z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Nasze doświadczenie i profesjonalizm = Twój spokój i zadowolenie


Wykonywanie przeglądów lokali mieszkalnych, lokali użytkowych, domów jednorodzinnych w celu technicznego wsparcia Inwestora podczas zakupu nieruchomości
Odbiór domu, mieszkania lub lokalu od Wykonawcy lub Dewelopera często bywa ogromnym wyzwaniem i stresem dla Inwestora. Zagadnienie jeszcze bardziej się komplikuje, gdy Inwestor nie jest zupełnie związany z branżą budowlaną, a musi określić w ciągu godziny (ponieważ takim czasem przeważnie Inwestor dysponuje na umówionym z Deweloperem odbiorze), czy mieszkanie lub lokal jest zgodne z zawartą pomiędzy stronami umową.
Już sama świadomość Inwestora, że będzie musiał konfrontować swoje ewentualne uwagi z technicznie przygotowanym do tego przedstawicielem Dewelopera zapewne wzbudza u niego niepokój i dyskomfort. Do tego dochodzą pytania: co sprawdzać, jak sprawdzać, co jest ważne, a co nie ma znaczenia?
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wykwalifikowanego i doświadczonego inżyniera budownictwa, który jako osoba posiadająca wiedzę w zakresie technologii wykonywania prac budowlanych oraz metodologii postępowania przy odbiorach prac budowlanych, jak również posiadająca wiedzę z zakresu tolerancji budowlanych i norm, może w sposób merytoryczny odnieść się do jakości wykonanych prac.
Taki specjalista z pewnością będzie cennym atutem w konfrontacji z technicznie przygotowanym Deweloperem lub Wykonawcą. Należy też wyraźnie podkreślić, że z chwilą, gdy podczas przeglądu mieszkania zostanie stwierdzona usterka to musi ona zostać wyeliminowana przez Dewelopera w terminie przewidzianym umową, zawartą pomiędzy stronami. Jeżeli usterki nie da się wyeliminować to stanowi ona podstawę do negocjowania warunków umowy np. finansowych.


Konsultacje on-line
Uważamy, że ze względu na powszechną dostępność środków technicznych do wykonywania korespondencji przy użyciu Internetu warto zaproponować taką formą kontaktu Inwestorom potrzebującym konsultacji w sprawach technicznych. Konsultacja on-line jest przede wszystkim łatwa do realizacji i pozwala zaoszczędzić czas, którego tak bardzo Nam wszystkim brakuje. Oczywiście wiemy, że nie każde zagadnienie da się omówić bez wizyty bezpośrednio w miejscu występowania problemu technicznego, ale zawsze warto zacząć po prostu od rozmowy.
Wykonywanie na życzenie Inwestora odbiorów cząstkowych podczas prowadzonych prac remontowych.
Każdy z Nas, w życiu prywatnym lub zawodowym, wcześniej czy później, zetknie się z koniecznością zgromadzenia i zainwestowania znacznych środków finansowych w celu wyremontowania swojego domu lub siedziby firmy. W dobie szybko rosnących kosztów robocizny i materiałów budowlanych wydatki na ten cel mogą stanowić pokaźną kwotę. Inwestując zatem nasze pieniądze chcemy mieć pewność, że świadczona usługa remontowa oraz materiały budowlane będą zagwarantowane na wysokim poziomie. Prawie zawsze słyszymy też stwierdzenie w postaci: „Będzie Pan zadowolony”. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to sygnał ostrzegawczy do wzmożonej czujności, gdyż nie zawsze efekt końcowy jest zgodny z zamierzeniem Inwestora. W takich chwilach dobrze jest mieć wsparcie osoby doświadczonej technicznie, mogącej dokonać weryfikacji prac pod kątem ich zgodności z warunkami technicznymi. Inwestor zyskuje wówczas pewność, że wykonano usługę w sposób prawidłowy oraz zgodny z przedmiotem umowy pomiędzy stronami.

O MNIE
Nazywam się Mariusz Kocikowski. Jestem inżynierem budownictwa. W roku 2006 ukończyłem Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. W tym czasie byłem również uczestnikiem programu Socrtes Erasmus w Belgii, gdzie napisałem pracę magisterską.
Pierwsze lata doświadczenia zdobywałem w Szkocji przy budowie obiektów inżynieryjnych i kubaturowych. Następne lata pracy to już doświadczenie zdobywane na terenie naszego kraju przy różnego rodzaju obiektach począwszy od budynków magazynowych a skończywszy na pracy dla dewelopera. Bardzo ciekawym dla mnie doświadczeniem była praca dla firmy zajmującej się budową i bieżącym utrzymywaniem turbin wiatrowych. Uczestniczyłem przy budowie 12 turbin wiatrowych realizowanych z niemieckim Inwestorem.
Ostatnie lata mojego zawodowego doświadczenia to praca na stanowisku inspektora nadzoru inwestorskiego w której wykorzystuję całą zdobytą w różnych obszarach budownictwa wiedzę. Od 2016 roku współtworzę z żoną projekt o nazwie EMKA w którym to łączymy nasze odrębne doświadczenia zdobyte w obszarze budownictwa oraz ochrony środowiska. Uważamy, że tak dobrani specjaliści wzajemnie się uzupełniają co stanowi o sile naszego zespołu i pozwala Nam patrzeć na Inwestycję od etapu jej koncepcji aż po realizacje na placu budowy. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do współpracy i do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia.
